Akıllı Ders Yönetim Sistemi


ADYS, derslerde karşılaştığımız ders notu, uygulama ve ödev notu paylaşımlarını / yönetimlerini kolaylaştırmak için 2010 yılından bu yana geliştirilmesi devam eden uygulamamız 2013 yılından beri NKU-BAP tarafından desteklenmektedir.

Amaçlar

 • Akademisyelerin, ders notları öğrencilerle ve isterse dünya ile paylaşmasını sağlamak
 • Akademisyelerin, uygulama ve ödevleri teslimini, takibini ve kontrolünü kolaylaştırmak
 • Akademisyenlerin, uygulama ve ödevleri intihalleri bulmasını hızlandırmak ve daha adil bir not sistemine imkan vermek
 • Öğrencilere, daha iyi ve orjinal ödev hazırlamasını teşvik etmek

Destek

ADYS, 18.12.2013 tarihinden bu yana NKUBAP.00.17.AR.13.15 protokol nolu 'Akıllı Ders Yönetim Sistemi ile Programlama Ödevleri için İntihal Tespiti Uygulaması' başlıklı projemiz kapsamında NKU-BAP tarafından desteklenmektedir.

Teknoloji

ADYS, 2010 yılından bu yana ASP.Net Web Forms teknojisi üzerine C# programlama diliyle MySQL veritabanını kullanan bir uygulama olarak geliştirilmeye başlandı. Değişen dünya koşulları (tablet, akıllı cep telefonları) teknolojik alt yapısını güncellemesini gerektirmiştir. ADYS, web tarafında bir çok güncel teknolojiyi desteklemektedir.

 • JQuery, bir Javascript uygulama kütüphanesidir. İstemci tarafında yönetimi kolaylaştıran bir dildir.
 • Bootstrap: açık kaynak kodu bir CSS uygulama çatısıdır. Tabletler, akıllı telefonlar ve bilgisayar için farklı ve cihaz büyüklüğüne uygun web siteleri yapmanızı sağlar.
 • ASP.Net MVC: Microsoft'un MVC teknolojisi üzerine kurulu güncel web sitesi geliştirme ortamıdır.
 • Diğer Kütüphaneler:
  JTable, AJAX tabanlı tablolar yapılmasını ve yönetimi kolaylştıran JQuery eklentisi.
  jQuery-Validation-Engine, form kontrollerini kolayştıran görsel JQuery eklentisi.
  jQuery-File-Upload, dosya yükleme olayını kolaylaştıran JQuery eklentisi.
  Timepicker, tarih ve saat seçimini sağlayan JQuery-UI eklentisi.
  Countdown, sayaç kontrolünü kolayştıran JQuery eklentisi.

Öğrenci


Öğrenci, kendisine ait öğrenci numarası ve şifre ile sisteme bağlandığında aldığı dersler karşısına çıkar. Dersler arasında seçim yaparak o derse ait ders notları, uygulamalar ve ödevler bölümüne ulaşır.

Ders Notları

Öğrenci, bir ders seçimi yaptığında "Ders Notları" karşısına çıkar. Ders notlarını kendi bilgisayarına indirebilir.
*Ayrıca, öğrenci ismi üzerine tıklayarak üst bölümü kapatabilir ve tekrar tıklayarak açabilir.

Uygulama ve Ödev

Öğrenci, uygulama dersinde uygulamasını veya verilen ödevleri takip için "Uygulamalar" ve "Ödevler" sekmelerini kullanır. Bu bölümlerden uygulama veya ödev içeriğini indirebilir. Kalan süreye göre ödevini gönderebilir. Ödevini gönderdikten sonra "Dosya Öğrenci" bölümünden dosyanın doğru bir şekilde ulaşıp ulaşmadığını kontrol edebilir.
*Dosya boyutu 1 MB ile sınırlıdır. Sıkıştırma programları dosyanızı küçültebilir veya büyük boyutlu resimlerinizi resim düzenleme programları ile boyutlarını küçültebilirsiniz.
**"Beni Hatırla" yı tıklamadıysanız 1200 saniye sonra sayfanın kapatılacağını unutmayın. "Beni hatırla" tıkladığınızda oturumuz hep açık kalır, güvenlik açısında kendi bilgisayarınız hariç bu sekmeyi kullanmanız önerilmez. Veya işiniz bittiğinde "Oturum Kapat" ile oturumu sonlandırabilirsiniz. Aksi taktirde gönderdiğiniz ödevler silinebilir veya çalınabilir.

Akademisyen


Akademisyen, kendisine ait email kullanıcı ismi ve şifre ile sisteme bağlandığında aldığı dersler karşısına çıkar. Dersler arasında seçim yaparak o derse ait ders notları, uygulamalar ve ödevler bölümüne ulaşır.

Dünya ve Yerel Paylaşım

Akademisyen, "Ayarlar" bölümü dünya ile veya sadece öğrencileriyle derslerini paylaşabilir. Tek tıklama ile dersini sadece öğrencilerle veya tüm dünya ile paylaşıma açar. Dersinizi tüm dünya ile paylaşıma açtığınızda "Açık Ders Kütüphanesi" bölümünde dersiniz görünür duruma gelir. Ayrıca tüm ders notları, uygulamalar ve ödevler için aynı paylaşım imkanları vardır.

Ders Notları

Akademisyen, bir ders seçimi yaptığında "Ders Notları" karşısına çıkar. Ders notlarını yükleyebilir veya bilgisayarına indirebilir.
*Ayrıca, akademisyen ismi üzerine tıklayarak üst bölümü kapatabilir ve tekrar tıklayarak açabilir.

Akademisyen, sağ üsteki "+Yeni Kayıt" bölümünden kayıt ekleyebilir veya kayıt düzenleme ile kayıt üzerinde değişikler yapabilir. Ders not bilgileri girildikten sonra derse ait dosyanızı sisteme yükleyebilirsiniz. Akademisyen dosyasını yüklemek için "Dosya İşlemleri" bölümüne tıklar.
*Dosya boyutu 10 MB ile sınırlıdır. Sıkıştırma programları dosyanızı küçültebilir veya büyük boyutlu resimlerinizi resim düzenleme programları ile boyutlarını küçültebilirsiniz.
**Ders notlarınızı, uygulamalarınızı ve ödevlerinizi tek tıklama ile dünya ve öğrenci ile paylaşabilirsiniz.

Uygulama ve Ödev

Akademisyen, uygulama ve ödevler için süre verebilir. Süre verildikten sonra uygulama/ödevde geri sayım işlemi başlar. Geri sayım bittiğinde otomatik değerlendirme işlemi başlar. Değerlendirme işleminde arka planda bir program öğrencilerin ne kadar benzer uygulama veya ödev yaptıklarını değerlendirir. Bu değerlendirme işlemi ödev sayısına, dosya boyutlarına göre farklılık gösterebilir. Ortalama 5 dakika içinde tamamlanır. Ardından sonuçlar ikonuna tıklayarak gönderilen ödevleri ve benzerlik durumlarını görebilirsiniz.

Uygulama ve Ödev Değerlendirme

Uygulama/Ödev değerlendirme hiyerarşik kümeleme yöntemi kullanılmıştır. Görsel olması açısında dendrogram ile gösterim yapılmıştır. Dendrogramdaki kesme değerine göre öğrenciler kümelenmiş bir şekilde gösterilir. Öğrenci ödevlerini kendi bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Dendrogram

Dendrogram, hangi öğrencinin hangi öğrenciye yakın uygulama/ödev yaptığı ve benzerlik seviyesini gösterir. 0 (sıfır) değerine yakınlık benzerliğin çok olduğunu gösterir. Örneğin aşağıdaki örnekte (026, 009, 019, 042, 061) 5 öğrenci aynı ödevi gönderirken 013 bu öğrencilere yakın bir ödev hazırlamıştır. İşte bu noktada ödevin türüne göre 013 benzer ödevde yapmış olabilir, benzer olmayan bir ödevde yapmış olabilir. Bu noktada seçim akademisyene kalmaktadır. Akademisyen, bir kesme değeri girerek küme sayısını belirler ve sol bölümden öğrenci noktalarını verebilir. Öğrenci noktaları yazıldıktan sonra kaydet ikonuna basmayı unutmayın. Ayrıca, "Beni Hatırla" yı tıklamadıysanız 1200 saniye sonra sayfanın kapatılacağını unutmayın. "Beni hatırla" tıkladığınızda oturumuz hep açık kalır, güvenlik açısında kendi bilgisayarınız hariç bu sekmeyi kullanmanız önerilmez. Veya işiniz bittiğinde "Oturum Kapat" ile oturumu sonlandırabilirsiniz.

Asistan Seçimi

Asistan seçimi bölümünde dersinize asistan atadığınızda asistanızda sizinle aynı işlemleri yapabilir. Ders notu yükleyebilir, uygulama veya ödev sonuçlarını görebilir.

Dönem Öğrencileri

Dönem öğrencileri otomatik olarak yüklenir. Ancak dönem içinde değişiklikler olabilir. Dersi dışarıdan bir öğrenciyi dahil etmek isteyebilirsiniz. Bu durumda, dönem öğrencileri bölümünden öğrenci ekleyebilir veya silebilirsiniz. Dönemin ilk haftalarında öğrenciler sıklıkla ders değişimi yapabilmektedir. Bu durumda, bu bölümde altta yer alan "Öğrencileri NKU Web Servisi üzerinden Güncelle" ile ders alan öğrencileri güncelleyebilirsiniz.

İletişim


Önerileriniz ve sorularınız için erdincuzun (at) nku.edu.tr ile irtibata geçebilirsiniz.