Sıkça Sorulan Sorular


 1. Dosyaları öğrencilerim göremiyor?
  Dersi ve ders notunu paylaşıma açmamış olabilirsiniz. Dersi paylaşıma açmak için ayarlar bölümünden "Yerel Görünürlük" ikonu seçmelidir. Aynı işlem ders notu, uygulama veya ödev içinde yapılmalıdır.
 2. Dosyaları dünyaya açmak istiyorum, ne yapmalıyım?
  Öncelikle dersi "Açık Ders Kütüphanesi" ikonuna tıklayarak paylaşıma açınız. Daha sonra yine aynı ikona tıklayarak istediğiniz ders notu, uygulama veya ödevi dünya ile paylaşabilirsiniz.
 3. Açık Ders Kütüphanesi üzerinde uygulama veya ödev gönderilebilir mi?
  Bir öğrencinin uygulamasını veya ödevini gönderebilmesi için sisteme bağlanması gereklidir.
 4. Derslerimde eksik var?
  Dersler otomatik olarak Bilgi İşlem Bölümümüzün NKU Web Servisi üzerinden elde edilmektedir. Bu konu da erdincuzun (at) nku.edu.tr sorunuzu iletebilirsiniz.
 5. Öğrencilerde eksik var?
  Öğrenciler dönem başında bir kez otomatik olarak NKU Web Servisi üzerinde alınır. Fakat kayıt haftası içinde öğrencilerin dersleri değiştirmesi veya mühendislik tamamlama öğrencilerinin gelişi gibi durumlar sebebiyle güncelleme gerekebilir. Bu durumda "NKU Web Servisi üzerinden Öğrencileri Güncelle" ye tıklayarak liste güncellenebilir.
 6. Niye Dosya Boyutu Sınırlı?
  Sunucumuzdaki harddisk kapasitesi ve üniversitemizin ağ trafiği göz önüne alınarak bir ders notu akademisyen için 4 MB ile sınırlandırılmıştır. Ayrıca, öğrenci ödevleri 1 MB ile sınırlıdır.
 7. Ders notunum, ödevim veya uygulamamım dosya boyutu büyük, ne yapmalıyım?
  Dosya içinde metinler dosya boyutunu pek arttırmaz. Asıl sorun genelde resimlerdir. Bu durumda resim boyutunu bir resim uygulaması ile küçültme önerilebilir. Veya dosyayı PDF olarak kaydetmede bir çözüm olabilir. Akademisyenler ders notlarını ikiye, üçe bölerekte yükleme şansları vardır.
 8. Otomatik ödev benzerlik sistemi nedir, niye sonuçlar hemen gösterilmiyor.?
  Sınıf içinde verilen benzer bir ödev ne yazık ki intihali kaçınılmaz kılmaktadır. Bu uygulama otomatik olarak ödevi gönderen tüm öğrencilerin metin bazlı benzerliklerini tespit etmekte ve akademisyenlere yakın ödevler yapan öğrencileri bir grafik olarak sunmaktadır.
 9. Otomatik ödev benzerlik sonuçları hemen gösterilmiyor.?
  Tüm ödevlerin bilgisayar tarafından açılması ve değerlendirilmesi büyük bir işlem kapasitesi demektir. Bu işlem gönderilen ödevlerin boyutlarına ve öğrenci sayısı gibi kriterler göre 1 ila 10 dakika sürebilmektedir.
 10. Otomatik ödev benzerlik değerlendirme işlemi niye 3 ile kısıtlıdır.?
  Her ödev bitiminde ödev otomatik olarak değerlendirme açılmaktadır. Bu işlemin çok yapılması sunucu yükünü arttırır. Bu sebepten dolayı bir ödevin süresini en fazla üç kez uzatmanız tavsiye edilir.